Suomalaisen teatterikoulutuksen vuoristorata
29.08.2023
Taiteilijatapaamiset jatkuvat jälleen, tällä kertaa teemalla teatterikoulutus! Luvassa on mielenkiintoisia vieraita ja rönsyileviä keskusteluja, joista rakentuu neliosainen pohdinta suomalaisen teatterikoulutuksen vuoristoradasta, juurista ja kansainvälistymisestä.
Sarjassa vierailevat näyttelijä, teatterinjohtaja Asko Sarkola, näyttelijä, laulaja Sinikka Sokka, dramaturgi, teatterinjohtaja Vesa Tapio Valo ja näyttelijä Wenla Reimaluoto. Haastattelijana toimittaja Kirsikka Moring. Taiteilijatapaamisissa keskustellaan taiteilijavieraiden urasta ja teatteriajatuksista ja saadaan erilaisia näkökulmia suomalaisen teatterikoulutuksen vaiheisiin.
Taiteilijatapaamiset järjestetään tuttuun tapaan kerran kuussa lauantaisin klo 13–14.30. Tilaisuudet striimataan suorana Teatterimuseon YouTube-kanavalle, jonne ne jäävät myös jälkikäteen katsottaviksi.
Teatterimuseon taiteilijatapaamiset syksyllä 2023:
TEATTERIAMMATTIEN TOIMENKUVIEN MUUTOKSET STANISLAVSKISTA TURKKAAN, BRECHTISTÄ SMEDSIIN
- Lauantai 16.9. klo 13 vieraana Asko Sarkola
- Lauantai 14.10. klo 13 vieraana Sinikka Sokka
- Lauantai 11.11. klo 13 vieraana Vesa Tapio Valo
- Lauantai 9.12. klo 13 vieraana Wenla Reimaluoto
Tilaisuuksiin pääsee museon pääsylipulla tai Museokortilla.